web analytics

După un hiatus în care Kitty a mai făcut un copil, iar George a încercat să aducă pe lume un psihoterapeut, revenim la microfon cu o obsesie: filmul horror indie „Obsession”, regizat de Curry Barker.

Kitty povestește cum recomandarea entuziastă a lui George a trimis-o direct într-un coșmar cinematografic, iar apoi încercăm să înțelegem de ce un film atât de înspăimântător are atât de multe de spus despre relațiile contemporane.

Vorbim despre Bear, arhetipul „băiatului bun” care crede că suferința și devotamentul îi dau dreptul la iubirea unei femei, și despre Nikki, căreia o dorință magică îi răpește nu doar posibilitatea de a spune „nu”, ci controlul asupra propriului corp și propriei dorințe.

Ce mai înseamnă consimțământul atunci când dorința cuiva a fost fabricată? Poate exista iubire fără libertatea de a respinge? Și de ce, atunci când bărbații refuză să-și asume consecințele propriilor alegeri, tot femeile ajung adesea să plătească prețul?

Discutăm despre agency, entitlement masculin, „nice guy syndrome”, idealizare, love bombing, lipsă de empatie și iubirea transformată într-un instrument de control. Dar și despre felul în care un horror realizat cu mijloace independente poate spune mai multe despre intimitate și putere decât multe producții cu bugete uriașe.

Atenție: episodul conține spoilere majore pentru „Obsession” și descrieri ale unor scene horror.

Ai sub 18 ani, îți recomandăm ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.sexulvsbarza.ro⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Toate locurile unde ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠o găsiți pe Kitty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Tema muzicală: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Dorroo⁠⁠

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *